Projekty Fundacji Legalna Kultura w 2016 roku

W 2016 Fundacja realizuje kolejny etap społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura www.legalnakultura.pl

 

W jej ramach przygotowana została trzecia edycja projektu Kultura Na Widoku www.kulturanawidoku.pl

Kultura Na Widoku to multimedialny projekt, który daje dostęp do bogactwa zasobów legalnych źródeł kultury w cyfrowym wydaniu, dosłownie i w przenośni wychodząc naprzeciw współczesnemu odbiorcy. Filmy, muzyka, książki, gry i archiwalia – ponad 1600 utworów w cyfrowej wersji można było znaleźć na instalacjach dwóch edycji Kultury Na Widoku, przez całe lato, w różnych zakątkach Polski. Ta podróżująca, multimedialna biblioteka odwiedziła w ciągu 2 edycji projektu łącznie 78 miejsc i 22 festiwale, podczas których posiadacze smartfonów i tabletów mieli szansę poznać bogactwo legalnych źródeł w sieci oraz w prosty sposób pobrać interesujące ich treści. Dodatkowo użytkownicy Internetu z całego kraju w czasie trwania projektu mają dostęp do utworów za pomocą strony internetowej www.kulturanawidoku.pl.
Uliczne i wirtualne biblioteki to multimedialne instalacje, umożliwiające pobieranie filmów, muzyki, książek i gier, ustawione w centralnych punktach miast i wydarzeń kulturalnych, a także plakaty rozwieszone na terenie całej Polski. 20 tysięcy papierowych plakatów Kultury Na Widoku trafiło do kilkuset miast i miasteczek z utrudnionym dostępem do kultury. Zawisły w przestrzeni publicznej oraz w bibliotekach, domach kultury i szkołach. Sercem całego projektu jest strona internetowa, do której prowadzą łącza zamieszczone na instalacjach i plakatach.
Kultura na Widoku w praktyce dowodzi, że niezależnie od preferencji i miejsca zamieszkania – ponad wszelkimi barierami – miliony odbiorców mogą skorzystać z bogatej oferty kulturalnej pochodzącej z legalnych źródeł, która jest w istocie łatwo dostępna, bo utwory z instalacji i plakatów oraz wiele dodatkowych zebrane zostały na stronie projektu www.kulturnawidoku.pl.
Oprócz oferowania dostępu do kultury, projekt ma na celu budowanie świadomego w niej uczestnictwa i jest skierowany do wszystkich – bo nigdy nie jest za wcześnie i nigdy nie jest za późno, by wyrobić w sobie nawyk sięgania po kulturę z legalnych źródeł.

Fundacja Legalna Kultura za pomocą tego projektu postanowiła pokazać w praktyce, że kultura pochodząca z legalnych źródeł jest na widoku i na wyciągnięcie ręki.

III edycja Kultury Na Widoku rozpoczyna się 2 września 2016 roku.


W 2016 roku rusza również druga odsłona projektu Otwarte Drzwi Do Kultury

www.otwartedrzwidokultury.pl 

Projekt Otwarte Drzwi Do Kultury powstał, by zmniejszać przestrzenny i symboliczny dystans do kultury. Umożliwia on wszystkim edukację w zakresie bezpieczeństwa w Internecie i równego dostępu do kultury. Celem projektu jest pokazanie, że dzisiaj – w każdym miejscu – możemy uczestniczyć bezpośrednio w najbardziej aktualnych wydarzeniach filmowych, a przede wszystkim w bieżącym obiegu kultury i wiedzy. 
Realizowany jest w formie kina objazdowego, a seansom filmowym towarzyszą warsztaty na temat dostępu do kultury – w tym przede wszystkim korzystania z legalnych źródeł kultury w Internecie oraz edukacji medialnej i filmowej. Bardzo ważne jest uświadomienie odbiorcom, które źródła kultury i zasoby w Internecie są legalne, jak można z nich bezpiecznie korzystać, czym jest prawo autorskie i własność intelektualna – jednym słowem, w jaki sposób korzystać z kultury w sieci, wspierając jednocześnie ulubionych artystów uczciwą postawą wobec ich sztuki.
Podstawowym założeniem projektu jest dotarcie do nauczycieli i uczniów, ponieważ ma on charakter przede wszystkim edukacyjny. Jednak pozostała część społeczności lokalnej nie została pominięta – projekt wykorzystuje kryjący się w niej potencjał, oferując wszystkim równy dostęp do oferty kulturalnej. Szczególnie istotny jest edukacyjny wymiar Otwartych Drzwi Do Kultury – dotyczy to zwłaszcza poszerzania świadomości i wiedzy na temat legalnych zasobów w Internecie, a także bezpieczeństwa w sieci i zagrożeń czyhających na internautów. Edukacyjna wartość projektu nie polega jedynie na promowaniu legalnych źródeł – Otwarte Drzwi Do Kultury to przede wszystkim edukacja w zakresie dostępu do zasobów dydaktycznych w Internecie i możliwości korzystania z nich oraz tworzenie i udostępnianie scenariuszy lekcji wykorzystywanych na wszystkich etapach nauczania.
Ważne jest, że Otwarte Drzwi Do Kultury mają charakter wielopokoleniowy – podjęte działania pokazują, że kultura i jej dostępność łączy pokolenia, zamiast dzielić poprzez brak możliwości uczestnictwa. Dlatego hasło przewodnie projektu brzmi: Bądźmy wszyscy w kulturze.
W ramach Otwartych Drzwi Do Kultury, oprócz pokazów filmowych, warsztatów i dyskusji, organizowane są także konkursy, a na stronie projektu dostępna jest bogata i stale rosnąca baza scenariuszy lekcji i materiałów edukacyjnych.

Edycja Otwartych Drzwi Do Kultury z 2015 roku była pierwszą odsłoną projektu.

W roku szkolnym 2016/2017 roku, bazując na zdobytym doświadczeniu, Fundacja Legalna Kultura kontynuuje i rozwija ODDK w 57 gminach.

Międzynarodowa aktywność Fundacji

Legalna Kultura jest również obecna na europejskim i światowym rynku kultury. Fundacja kontynuuje w 2016 roku współpracę międzynarodową, uczestnicząc w konferencjach i spotkaniach warsztatowych European Union Intellectual Property Office (EUIPO) w Alicante (wcześniej dokonania Legalnej Kultury przedstawiane były w Genewie, Brukseli, Stambule, Rzymie i Wiedniu). Fundacja realizuje projekty edukacyjne, które prezentowane są na spotkaniach ministrów edukacji, ministrów kultury oraz przedstawicieli uczelni, organizacji społecznych i stowarzyszeń kulturalnych z krajów członkowskich UE. Udział w debacie publicznej na poziomie ponadnarodowym jest wkładem Legalnej Kultury w prace nad budowaniem jednolitego cyfrowego rynku kultury – zwłaszcza w wymiarze prawnym oraz edukacji odbiorców. W trakcie tych spotkań następuje wymiana doświadczeń i know-how z autorami podobnych projektów (m.in. Łotwa, Włochy, Grecja), przygotowywany jest również grunt dla wspólnych inicjatyw międzynarodowych w dziedzinie edukacji i kultury.

Ponadto Fundacja organizuje w grudniu we Wrocławiu międzynarodową konferencje poświęconą sytuacji europejskiej kinematografii wobec piractwa i wyzwań cyfrowej rzeczywistości. Spotkanie towarzyszy rozdaniu Europejskich Nagród Filmowych. Konferencja organizowana we współpracy z Europejską Akademią Filmową może stać się istotną częścią europejskiej dyskusji, a autorytet Akademii pozwoli podkreślić rangę tego istotnego tematu. W ramach konferencji zaplanowane zostały panele tematyczne, debata na temat przyszłości kina w cyfrowej rzeczywistości oraz warsztaty edukacyjne. Wśród prelegentów znajdą się zarówno znakomici twórcy filmowi polscy i zagraniczni, jak i producenci, prawnicy oraz dystrybutorzy.