KULTURA jest NA WIDOKU!Filmy, muzyka, książki, gry i archiwalia – ponad 900 utworów w cyfrowej wersji można znaleźć na instalacjach Kultury Na Widoku, które od 27 maja, przez 5 miesiecy, podróżowały po Polsce. Ta multimedialna biblioteka odwiedziła 48 miejsc i 14 festiwali, podczas których posiadacze smartfonów, tabletów i użytkownicy Internetu na terenie całego kraju mieli szansę poznać bogactwo legalnych źródeł w sieci oraz w prosty sposób pobrać interesujące ich utwory.

knw2

Kultura Na Widoku uzyskała wyróżnienie „Patronat Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. 25-lecie Samorządności”. Projekt realizuje Fundacja Legalna Kultura. Partnerami strategicznymi są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Kultura Na Widoku to multimedialny projekt, który daje dostęp do bogactwa zasobów legalnych źródeł kultury w cyfrowym wydaniu, dosłownie i w przenośni wychodząc naprzeciw współczesnemu odbiorcy. Regały Kultury Na Widoku to uliczne wirtualne biblioteki ustawione w centralnych punktach miast oraz w miejscach wydarzeń kulturalnych. Można z nich legalnie pobrać filmy, muzykę, książki i gry.

W tej edycji Kultura Na Widoku rozszerzyła swój zasięg dzięki plakatom, z których – podobnie jak z multimedialne regałów –  można było pobrać wszystkie udostępniane utwory. Do kilkuset miast i miasteczek z utrudnionym dostępem do kultury trafiło 30 tysięcy plakatów Kultury Na Widoku, które zawisły w przestrzeni publicznej oraz w bibliotekach, domach kultury i szkołach, zachęcając do sięgania po kulturę z legalnych źródeł.

Sercem projektu jest strona internetowa. Niezależnie od preferencji i miejsca zamieszkania – ponad wszelkimi barierami – miliony odbiorców będą mogły skorzystać z bogatej oferty kulturalnej, ponieważ wszystkie utwory są dostępne również na www.kulturnawidoku.pl.

Projekt ma na celu budowanie świadomego uczestnictwa w kulturze i jest skierowany do wszystkich – nigdy nie jest za wcześnie i nigdy nie jest za późno, żeby wyrobić w sobie nawyk sięgania po kulturę z legalnych źródeł.

 „Bardzo podoba mi się to, że kultura z legalnych źródeł wyszła odbiorcy na spotkanie. Stanęła na trotuarze i czeka na niego. To jest fantastyczna idea!”mówi Danuta Stenka.

 „Oglądałbym legalne filmy, gdyby były dostępne i gdybym wiedział gdzie ich szukać” – często argumentują internauci. Fundacja Legalna Kultura za pomocą tego projektu postanowiła pokazać w praktyce, że kultura pochodząca z legalnych źródeł jest na widoku i na wyciągnięcie ręki.

 

BOGACTWO ZASOBÓW

Kultura Na Widoku to ponad 900 utworów skatalogowanych w pięciu kategoriach.

Wśród tytułów wymienić można m.in. albumy muzyczne nagradzanych polskich artystów - Natalii Przybysz, Artura Rojka, Afromental, Natalii Kukulskiej czy Voo Voo, literackie bestsellery takie jak powieść Olgi Tokarczuk „Księgi Jakubowe”, „Ziarno prawdy” Zygmunta Miłoszewskiego
czy audiobook wg powieści Philipa K. Dicka „Blade Runner” z udziałem m.in. Roberta Więckiewicza, Andrzeja Chyry i Agnieszki Grochowskiej.

Regał „Film” to kino na wyciągnięcie ręki. Znajdują się tu polskie produkcje filmowe ostatnich
– filmy fabularne, dokumentalne, animowane, międzynarodowe koprodukcje – które powstały dzięki wsparciu finansowemu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. W projekcie przedstawione zostały wybrane dzieła kinematografii, które dają świadectwo sukcesu polskiego kina ostatniej dekady. Wszyscy zainteresowani będą mogli tu znaleźć oscarową „Idę” oraz ponad 100 największych przebojów filmowych ostanich 10-ciu lat, jak na przykład „Rezerwat”, „Bogowie”, „Jack Strong” czy  „Obława”.

Jeden z regałów poświęcony jest historii Polski w kulturze. Odbiorcy Kultury Na Widoku otrzymują dostęp do filmów, książek i muzyki, prezentujących historie Polski. Szczególne miejsce zajmuje kolekcja zdjęć i plakatów dokumentująca 25-lecie Samorządności w Polsce (z zasobów Ośrodka Karta i Europejskiego Centum Solidarności).


- Mija właśnie 25 lat odkąd Polacy w pierwszych, powojennych, w pełni wolnych wyborach, mogli wybrać swoich przedstawicieli. Po przywróceniu samorządu terytorialnego decydowaliśmy, kto na szczeblu lokalnym będzie odpowiedzialny za przemiany w naszym najbliższym otoczeniu. Zwłaszcza dzisiaj nie powinniśmy zapominać o jego roli, dlatego Ośrodek Karta udostępnił na rzecz projektu Kultura Na Widoku materiały ukazujące wydarzenia z przełomu lat 80. i 90.
mówi Artur Jóźwik, Dyrektor Ośrodka Karta.

 

WYJĄTKOWE ZAANGAŻOWANIE ARTYSTÓW

Blisko 80 artystów ze świata filmu, literatury i muzyki mocno zaangażowało się w tegoroczną edycję Kultury Na Widoku, nagrywając zapowiedzi do poszczególnych utworów i towarzysząc nam podczas trwania projektu. Nagrania są dowodem na to, że twórcy nie tylko myślą o swoich odbiorcach, ale chcą być również blisko nich i że naprawdę zależy im abyśmy wszyscy korzystali z legalnych źródeł.

Z zapowiedzi dowiemy się, czym Janusz Głowacki przypłacił napisanie książki „Good night, Dżerzi”, jakie wspomnienia związane z „Panem Samochodzikiem” ma Natalia Kukulska,
co urzekło Magdalenę Boczarską w płycie Nicka Cave’a, jaki obraz Polaków kryje się w „Weselu” Wyspiańskiego zdaniem Tomasza Raczka, dlaczego „Sala samobójców” wstrząsnęła Patrycją Markowską i jak Danuta Stenka zapowiada film biograficzny o Danucie Szaflarskiej „Inny Świat”.

„Zburzenie muru berlińskiego czy zimna wojna to jak się okazuje wydarzenia historyczne, które wpłynęły nie tylko na losy ludzkie. Fascynująca i niebanalna opowieść o tym, że warto zmienić perspektywę. Królik po warszawsku poleca królika po berlińsku. Z legalnego źródła smakuje najlepiej.” – mówi Rafał Królikowski, kiedy klikniemy na okładkę filmu „Królik po berlińsku”.

Anna Dereszowska zachęca m.in. do sięgnięcia po „Opowieści z Narnii”: 

„Siedem fantastycznych opowieści jak siedem pieczęci wtajemniczenia. Narnia to świat równoległy, w którym może zdarzyć się wszystko i jeszcze więcej. Opowieści Lewisa, choć uznawane za lekturę dla młodych czytelników, wspaniale łączą pokolenia. Tym bardziej, jeśli czytacie je z legalnego źródła.”  

 

GDZIE BYLIŚMY

W ciągu pięciu miesięcy – od 27 maja do 11 października br. – instalacje zostały ustawione 
w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Bydgoszczy, Łodzi, Opolu, Radomiu, Szczecinie, Lublinie, Rzeszowie, Katowicach, Zamościu, Olsztynie, Zielonej Górze, Mrągowie, Bochni i Ełku.

Kultura Na Widoku byłą obecna także na festiwalach: Festiwal Dwa Teatry, Open’er Festival,
Off Festival, Transatlantyk Festival Poznań, Life Oświęcim Festival, Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, Kultura od Kuchni, Męskie Granie, Malta Festival, Gdynia Designe Days, Art&Salt, Orange Kino Letnie, Przystanek Woodstock, Festiwal Muzyki Filmowej, 40. Festiwal Filmowy w Gdyni.

 

KULTURA NA WIDOKU NA PLAKATACH 

Kultura Na Widoku zawita również do małych miejscowości. W lokalnych bibliotekach, domach i instytucjach kultury pojawiła się w postaci plakatów w formacie B1. Odwiedzający mieli taki sam dostęp do oferty jak mieszkańcy Warszawy, Krakowa czy Poznania. Do projektu włączyły się biblioteki, szkoły i inne instytucje oraz organizacje z całej Polski.

 

JAK TO DZIAŁA

- Każdy, kto podejdzie do regałów, zobaczy okładki filmów, płyt, książek oraz gier. Wpisując link do przeglądarki w urządzeniu mobilnym lub skanując kod QR będzie mógł, bezpłatnie lub w promocyjnej cenie, pobrać interesujący go utwór. Oczywiście, aby skorzystać z tych zasobów nie trzeba nawet wychodzić z domu. - mówi Kinga Jakubowska, prezes Fundacji Legalna Kultura.

Po wpisaniu unikatowego adresu w przeglądarkę mobilną lub zeskanowaniu kodu QR użytkownik, w prostych etapach, uzyska dostęp do wybranego utworu. Instrukcja użytkowania
i informacje, jak pobierać utwory, znajdują się na stronie www.kulturanawidoku.pl w zakładce JAK TO DZIAŁA oraz bezpośrednio na regałach i plakatach.  Bezpłatna sieć wi-fi umożliwia korzystanie z instalacji non-stop.