
Skontaktuj się z nami:
w sprawie współpracy i projektów:
lk@legalnakultura.pl
w sprawie współpracy z mediami:
media@legalnakultura.pl
Adres Fundacji:
ul. Marszałkowska 84/92 lok. 121,
00-514 Warszawa,
Lokal jest wynajmowany dzięki wsparciu
m.st Warszawy - Dzielnicy Śródmieście.
Telefon do biura:
+48 22 891 04 19
Kampania
Kultura. Cała sztuka w tym, by cieszyć się nią razem
Tak brzmi przewodnie hasło kampanii, skierowanej do wszystkich odbiorców kultury - tych, którzy świadomie z niej korzystają i czują się za nią odpowiedzialni oraz do tych, którzy jeszcze nie przywiązują wagi do legalności źródeł.
Kampania społeczna Legalna Kultura odwołuje się do pozytywnych wartości - takich, jak lojalność wobec ulubionych twórców i wykonawców oraz uczciwość i odpowiedzialność.
Poparcie dla projektu Legalna Kultura wyrazili przedstawiciele środowisk twórczych - podpisując list, biorąc udział w kampanii, nagrywając wypowiedzi. Ich autorytet i zaangażowanie jest bezcenne. Przeprowadzenie ogólnopolskiej kampanii społecznej, propagującej korzystanie z legalnych źródeł kultury, możliwe jest również dzięki wsparciu wielu instytucji i partnerów medialnych.
Pierwszy etap kampanii Legalna Kultura trwał od marca do końca października 2012 roku. Promowaliśmy legalną kulturę w kinach i telewizji, w prasie, radiu, Internecie oraz na cyfrowych nośnikach w autobusach i w metrze. Letnia odsłona kampanii to obecność na billboardach, a jesienna na przystankach autobusowych. Gromadziliśmy i nadal gromadzimy społeczność wokół strony internetowej oraz na profilu kampanii na Facebooku. Stickery legalnej kultury, plakaty i ulotki stały się nieodłącznym elementem kultury miejskiej.
Dzięki tej kampanii będzie wokół nas coraz więcej kultury z legalnych źródeł.
O projektach
Fundacja Legalna Kultura realizuje ogólnopolskie projekty edukacyjne, promocyjne oraz kampanie informacyjne poświęcone prawu autorskiemu, korzystaniu z kultury dostępnej z legalnych źródeł oraz etyce i odpowiedzialności w Internecie.
Do najważniejszych projektów Fundacji należą:
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura – realizowana od 2012 r., w której Fundacja zachęca do korzystania z legalnych źródeł kultury i poszanowania praw twórców – zarówno w świecie cyfrowym, jak i w rzeczywistości. W ramach kampanii realizowane są m.in. spoty „W czerni kina", czyli wypowiedzi znanych artystów na temat korzystania z legalnych źródeł kultury emitowane przed seansami w dobrych kinach na terenie całej Polski.
Kultura Na Widoku – multimedialny projekt promujący kulturę z legalnych źródeł, skierowany do wszystkich odbiorców niezależnie od miejsca zamieszkania i wieku. Więcej na: www.kulturanawidoku.pl
Otwarte Drzwi Do Kultury – to pokazy filmowe dla mieszkańców małych miast i wsi połączone z warsztatami dla uczniów i nauczycieli poświęconymi kulturze w sieci, prawu autorskiemu, legalnym źródłom i bezpieczeństwu w Internecie. Więcej na: www.otwartedrzwidokultury.pl
E-Wiedza Księgarza – w ramach projektu powstał pierwszy portal wsparcia merytorycznego skierowany bezpośrednio do polskich księgarzy. Więcej na: www.wiedzaksiegarza.pl
Księgarnia Marzeń – Czytamy Razem – projekt wspierający czytelnictwo organizowany we współpracy z kameralnymi, niesieciowymi księgarniami i działającymi wokół nich społecznościami czytelniczymi. Więcej na: www.ksiegarniamarzen.pl
Wspieramy legalną kulturę
- Rozszerzamy dostęp do legalnej kultury poprzez popularyzowanie cyfryzacji zasobów publicznych, domeny publicznej oraz bezpłatnych zasobów treści.
- Wespół z adresatami kampanii tworzymy internetową bazę legalnych źródeł kultury.
- Dążymy do zmiany świadomości i zachowań odbiorców kultury – na takie, które nie krzywdzą twórców.
- Popularyzujemy alternatywne dla istniejącego prawa autorskiego rozwiązania, takie jak idea domeny publicznej, Creative Commons.
- Zachęcamy twórców do dobrowolnego przekazywania zasobów kultury do domeny publicznej.
- Uświadamiamy konsumentom kultury, że korzystanie z legalnych źródeł jest jej współtworzeniem. Bez wkładu konsumentów, także finansowego, kultura nie może istnieć.
Zarząd i Rada Fundacji
WŁADZE FUNDACJI
Zarząd:
Kinga Jakubowska - kulturoznawca, absolwentka Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Od 1990 związana z branżą dystrybucji filmowej, m.in. w latach 2000 - 2011 jako współtwórczyni, wiceprezes i dyrektor generalny firmy dystrybucyjnej Kino Świat. Od listopada 2011 r. prezes zarządu Fundacji Legalna Kultura.
Rada Fundacji:
Danuta Stenka - aktorka teatralna, filmowa i radiowa, obecnie związana z warszawskim Teatrem Narodowym. Laureatka wielu nagród filmowych i teatralnych, w tym nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza, przyznawanej przez redakcję miesięcznika "Teatr" (2005). W roku 2011 r. odznaczona medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz Złotym Mikrofonem za wybitne role wykreowane w Teatrze Polskiego Radia.
Jolanta Kaźmierczak - Absolwentka pedagogiki specjalnej , studiów podyplomowych z zakresu pomocy psychologicznej i socjoterapii, szkoły muzycznej I i II stopnia współtworzyła i realizowała pierwszy program profilaktyczny dla uczniów, rodziców i nauczycieli ,,Nie uciekaj" Fundacji Itaka, współpracowała z portalem ABC-BABY realizując zajęcia warsztatowe dla rodziców i nauczycieli na temat bajkoterapii, współzałożycielka Stowarzyszenia Edukacji Filozoficznej Phronesis, pracuje w dwóch stołecznych liceach ogólnokształcących, od 15 lat z uczennicami i uczniami organizuje Teatralny Festiwal Amatorski Żmichowska TFAŻ.
Iwona Olędzka - lekarz laryngolog /specjalizacja II stopnia z otolaryngologii/, absolwentka Akademii Medycznej w Warszawie. Długoletni pracownik Szpitala Czerniakowskiego Warszawie. Starszy asystent w Klinice Otolaryngologii Oddziału Stomatologii w Warszawie. Członek Polskiego Towarzystwa Otolaryngologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Badań nad Snem.