Skontaktuj si臋 z nami:

w sprawie wsp贸艂pracy i projekt贸w:

w sprawie wsp贸艂pracy z mediami:

Adres Fundacji:

ul. Marsza艂kowska 84/92 lok. 121,
00-514 Warszawa,

Lokal jest wynajmowany dzi臋ki wsparciu
m.st Warszawy - Dzielnicy 艢r贸dmie艣cie.

Telefon do biura:

Kampania

Kultura. Ca艂a sztuka w tym, by cieszy膰 si臋 ni膮 razem

Tak brzmi przewodnie has艂o kampanii, skierowanej do wszystkich odbiorc贸w kultury - tych, kt贸rzy 艣wiadomie z niej korzystaj膮 i czuj膮 si臋 za ni膮 odpowiedzialni oraz do tych, kt贸rzy jeszcze nie przywi膮zuj膮 wagi do legalno艣ci 藕r贸de艂.

Kampania spo艂eczna Legalna Kultura odwo艂uje si臋 do pozytywnych warto艣ci - takich, jak lojalno艣膰 wobec ulubionych tw贸rc贸w i wykonawc贸w oraz uczciwo艣膰 i odpowiedzialno艣膰.

Poparcie dla projektu Legalna Kultura wyrazili przedstawiciele 艣rodowisk tw贸rczych - podpisuj膮c list, bior膮c udzia艂 w kampanii, nagrywaj膮c wypowiedzi. Ich autorytet i zaanga偶owanie jest bezcenne. Przeprowadzenie og贸lnopolskiej kampanii spo艂ecznej, propaguj膮cej korzystanie z legalnych 藕r贸de艂 kultury, mo偶liwe jest r贸wnie偶 dzi臋ki wsparciu wielu instytucji i partner贸w medialnych.

Pierwszy etap kampanii Legalna Kultura trwa艂 od marca do ko艅ca pa藕dziernika 2012 roku. Promowali艣my legaln膮 kultur臋 w kinach i telewizji, w prasie, radiu, Internecie oraz na cyfrowych no艣nikach w autobusach i w metrze. Letnia ods艂ona kampanii to obecno艣膰 na billboardach, a jesienna na przystankach autobusowych. Gromadzili艣my i nadal gromadzimy spo艂eczno艣膰 wok贸艂 strony internetowej oraz na profilu kampanii na Facebooku. Stickery legalnej kultury, plakaty i ulotki sta艂y si臋 nieod艂膮cznym elementem kultury miejskiej.

Dzi臋ki tej kampanii b臋dzie wok贸艂 nas coraz wi臋cej kultury z legalnych 藕r贸de艂.

O projektach

Fundacja Legalna Kultura realizuje og贸lnopolskie projekty edukacyjne, promocyjne oraz kampanie informacyjne po艣wi臋cone prawu autorskiemu, korzystaniu z kultury dost臋pnej z legalnych 藕r贸de艂 oraz etyce i odpowiedzialno艣ci w Internecie.

Do najwa偶niejszych projekt贸w Fundacji nale偶膮:

Spo艂eczna kampania edukacyjna Legalna Kultura 鈥 realizowana od 2012 r., w kt贸rej Fundacja zach臋ca do korzystania z legalnych 藕r贸de艂 kultury i poszanowania praw tw贸rc贸w 鈥 zar贸wno w 艣wiecie cyfrowym, jak i w rzeczywisto艣ci. W ramach kampanii realizowane s膮 m.in. spoty 鈥濿 czerni kina", czyli wypowiedzi znanych artyst贸w na temat korzystania z legalnych 藕r贸de艂 kultury emitowane przed seansami w dobrych kinach na terenie ca艂ej Polski.

Kultura Na Widoku 鈥 multimedialny projekt promuj膮cy kultur臋 z legalnych 藕r贸de艂, skierowany do wszystkich odbiorc贸w niezale偶nie od miejsca zamieszkania i wieku. Wi臋cej na: www.kulturanawidoku.pl

Otwarte Drzwi Do Kultury 鈥 to pokazy filmowe dla mieszka艅c贸w ma艂ych miast i wsi po艂膮czone z warsztatami dla uczni贸w i nauczycieli po艣wi臋conymi kulturze w sieci, prawu autorskiemu, legalnym 藕r贸d艂om i bezpiecze艅stwu w Internecie. Wi臋cej na: www.otwartedrzwidokultury.pl

E-Wiedza Ksi臋garza 鈥 w ramach projektu powsta艂 pierwszy portal wsparcia merytorycznego skierowany bezpo艣rednio do polskich ksie台garzy. Wi臋cej na: www.wiedzaksiegarza.pl

Ksi臋garnia Marze艅 鈥 Czytamy Razem 鈥 projekt wspieraj膮cy czytelnictwo organizowany we wsp贸艂pracy z kameralnymi, niesieciowymi ksi臋garniami i dzia艂aj膮cymi wok贸艂 nich spo艂eczno艣ciami czytelniczymi. Wi臋cej na: www.ksiegarniamarzen.pl

Wspieramy legaln膮 kultur臋

• Rozszerzamy dost臋p do legalnej kultury poprzez popularyzowanie cyfryzacji zasob贸w publicznych, domeny publicznej oraz bezp艂atnych zasob贸w tre艣ci.

• Wesp贸艂 z adresatami kampanii tworzymy internetow膮 baz臋 legalnych 藕r贸de艂 kultury.

• D膮偶ymy do zmiany 艣wiadomo艣ci i zachowa艅 odbiorc贸w kultury 鈥 na takie, kt贸re nie krzywdz膮 tw贸rc贸w.

• Popularyzujemy alternatywne dla istniej膮cego prawa autorskiego rozwi膮zania, takie jak idea domeny publicznej, Creative Commons.

• Zach臋camy tw贸rc贸w do dobrowolnego przekazywania zasob贸w kultury do domeny publicznej.

• U艣wiadamiamy konsumentom kultury, 偶e korzystanie z legalnych 藕r贸de艂 jest jej wsp贸艂tworzeniem. Bez wk艂adu konsument贸w, tak偶e finansowego, kultura nie mo偶e istnie膰.

Zarz膮d i Rada Fundacji

W艁ADZE FUNDACJI

Zarz膮d:

Kinga Jakubowska - kulturoznawca, absolwentka Wydzia艂u Nauk Humanistycznych i Spo艂ecznych Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Od 1990 zwi膮zana z bran偶膮 dystrybucji filmowej, m.in. w latach 2000 - 2011 jako wsp贸艂tw贸rczyni, wiceprezes i dyrektor generalny firmy dystrybucyjnej Kino 艢wiat. Od listopada 2011 r. prezes zarz膮du Fundacji Legalna Kultura.

Rada Fundacji:

Danuta Stenka - aktorka teatralna, filmowa i radiowa, obecnie zwi膮zana z warszawskim Teatrem Narodowym. Laureatka wielu nagr贸d filmowych i teatralnych, w tym nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza, przyznawanej przez redakcj臋 miesi臋cznika "Teatr" (2005). W roku 2011 r. odznaczona medalem Zas艂u偶ony Kulturze Gloria Artis oraz Z艂otym Mikrofonem za wybitne role wykreowane w Teatrze Polskiego Radia.

Jolanta Ka藕mierczak - Absolwentka pedagogiki specjalnej , studi贸w podyplomowych z zakresu pomocy psychologicznej i socjoterapii, szko艂y muzycznej I i II stopnia wsp贸艂tworzy艂a i realizowa艂a pierwszy program profilaktyczny dla uczni贸w, rodzic贸w i nauczycieli ,,Nie uciekaj" Fundacji Itaka, wsp贸艂pracowa艂a z portalem ABC-BABY realizuj膮c zaj臋cia warsztatowe dla rodzic贸w i nauczycieli na temat bajkoterapii, wsp贸艂za艂o偶ycielka  Stowarzyszenia Edukacji Filozoficznej Phronesis, pracuje w dw贸ch sto艂ecznych liceach og贸lnokszta艂c膮cych, od 15 lat z uczennicami i uczniami organizuje Teatralny Festiwal Amatorski 呕michowska TFA呕.

Iwona Ol臋dzka - lekarz laryngolog /specjalizacja II stopnia z otolaryngologii/, absolwentka Akademii Medycznej w Warszawie. D艂ugoletni pracownik Szpitala Czerniakowskiego Warszawie. Starszy asystent w Klinice Otolaryngologii Oddzia艂u Stomatologii w Warszawie. Cz艂onek Polskiego Towarzystwa Otolaryngologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Bada艅 nad Snem.

Wi臋cej artyku艂贸w…

1. Dane i Statut Fundacji